financialplan.co.il

הישבון - כיצד אפשר לקבל החזרי מס יבוא

מאמר נכתב על ידי ישראל פלג, רואה חשבון


 
"רו"ח ישראל פלג, מסביר מהו הישבון, מדוע חשוב מאוד לעסקים להכיר מושג זה וכיצד הם יכולים להרוויח מכך"
משמעות ההישבון אינה ידועה בציבור כמשמעות מס הכנסה או מע"מ ולעיתים עסקים לאו דווקא קטנים אינם מודעים לזכאותם לתבוע מהמדינה החזרי מס על יבוא בסכומים משמעותיים.

החזרי מס בדרך ההישבון יכולים לעיתים להשפיע על התוצאות העיסקיות של היצרן יצואן ומידע מקצועי מוקדם ועדכני יכול להשפיע על תמחור המוצר והפיכתו לתחרותי יותר בשווקי העולם.
 
המושג הישבון והטיפול בו מוגדר ע"י חוקים שונים ובהם פקודת המכס, תקנות המכס (הישבון ביצוא) התשכ"ז 1966, חוק מס קניה (טובין ושירותים) התשי"ב 1952, חוק מיסים עקיפים (מס ששולם ביתר או בחסר) התשכ"ח 1968 ועוד.
 
המושג הישבון מוגדר בנוהלי אגף המכס והמע"מ, אוגדן מכס (סחר חוץ) פרק 23 - הישבון :


"החזר או דחית תשלום מיסי יבוא (מכס ומס קניה בלבד) ליצואנים באחד מהמקרים הבאים:

1.       יבוא מרכיבים המשמשים לייצור מוצרים המיועדים לייצוא.
2.       רכישת  מרכיבים מיובאים ע"י אחר המשמשים לייצור מוצרים המיועדים לייצוא.
3.       רכישת מרכיבים או מוצרים מייצור מקומי המשמשים לייצור לשם ייצוא או מיוצאים כמוצרים.
4.       ייבוא מוצרים מסווגים כפרט 810 שנעשתה בהם פעולת ייצור מהותית בישראל  ויוצאו. "
 
יצואן ישראלי זכאי להישבון  אם הוא מייצר את המוצר הסופי ושילם על מרכיבי המוצר מיסי יבוא מסוג מכס או מס קניה בין אם ביבוא ישיר או ע"י רכישה בארץ של מוצרים מיובאים על ידי האחר או מיוצרים בארץ וחל עליהם חוק מס קניה.
 
יחד עם זאת מאפשר החוק לקבל הישבון גם בעד ייצוא מוצרים שיובאו מחו"ל בשלמותם כמוצרים אגב תשלום מיסי יבוא כאמור ולבד שנעשתה בהם פעולת ייצור מהותית בישראל טרם יצואם וסווגו בייצוא כמוצרים MADE IN ISRAEL על פי דרישות החוק.
 
על מנת שתאגיד יצרני יהיה זכאי להחזר הישבון,עליו להיות ראשית כל יצואן על פי הגדרות חוקי מדינת ישראל. בהיותו ייצרן- ייצואן, עליו לשלם מסי ייבוא כי הרי לא יוחזרו מיסים שלא שולמו."שני מסלולים עומדים בפני היצואן לשם קבלת החזר מס, מסלול של אשראי ומסלול על פי אחוזים"


אין בהכרח חובה לשלם את מסי היבוא ביבוא ישיר, ובתנאים מסוימים לאחר ששוכנע המנהל כי היצואן יהיה זכאי להישבון על פי הצהרתו, מתאפשר לו ייבוא בדיחוי מס היבוא עד לביצוע הייצוא כך שבפועל היצואן צובר אשראי (על סמך בטחונות מתאימים)  בשיעור שאישר לו המנהל ובסוף השנה מתבצעת התחשבנות מדויקת והאשראי נסגר.
 
בין אם בחר היצואן במסלול המס הנדחה (אשראי) ובין אם בחר בתשלום המס במזומן – עליו להגיש עד 31/3 בכל שנה תביעת הישבון מפורטת לגבי השנה שקדמה. תביעת ההישבון תכלול ניירות עבודה אשר יפרטו את המיסים ששולמו לסוגיהם (או שנתקבל בגינם אשראי כאמור לעיל) ביבוא ישיר, מיסי יבוא עקיף ששולמו לספק מקומי אשר עשה בעצמו את הייבוא (על פי אישור הספק ) או מיסי קניה ששולמו על מרכיבים מיוצרים בארץ.
 
על היצואן להוכיח כי המרכיבים עליהם שולמו מיסי ייבוא נכללו במוצר המוגמר (החוק מכיר גם בפחת מקובל בענף) וכמובן יש לדווח על הרכיבים שנותרו במלאי בתום השנה.
 

האם כל ייצוא מזכה בהישבון?


בהחלט לא! על פי הסכמי הסחר בין ישראל למדינות האיחוד האירופי, ייצוא לארצות אלה אינו מזכה בהישבון מכס אולם מזכה בהישבון מס קניה. על היצואן לדווח בתביעת ההישבון את יעדי הייצוא בשנה המדווחת ובהתאם יאושר ההישבון המגיע.

ואיך מקבלים החזר מס? בפני היצואן הזכאי להישבון שני מסלולים:

האחד, כפי שהוזכר לעיל, הוא מסלול האשראי. במסלול זה מקבל היצואן אשראי על פי הצהרתו ובעת הגשת התביעה, לאחר בדיקת המכס, נערכת התחשבנות המקטינה את האשראי בהתאם. את העודף משלם היצואן במקום.

המסלול האחר הינו מסלול החזר לפי אחוזים. בשיטה זו, על בסיס תביעת השנה הקודמת, נקבע שיעור הזכאות להחזר מכל דולר ייצוא באחוזים. פעמיים בחודש יקבל היצואן לחשבון הבנק שלו החזר בגובה אחוז זה מתוך הייצוא שביצע על פי מרשמי משרד התמ"ת. עם הגשת התביעה, נערכת התחשבנות מדויקת והצד החייב בהפרשים – משלם אותו במקום.
 
הכל כל כך פשוט אולם תביעת ההישבון עוברת בדיקה מקיפה מצד שלטונות המכס. פריטים ומרכיבים שונים אינם מזכים בהישבון כמו גם מכירות בארץ. יצוא שהוחזר מחייב החזרת ההישבון ועוד כהנה וכהנה.
המאמר נכתב על ידי רואה חשבון ישראל פלג , רו"ח מומחה לענייני החזרי הישבון ובעל ניסיון עשיר בתחום טל. 04-8706969 דוא"ל mail@i-peleg.com06/03/2011    financialplan.co.il
פורום יועצי מס

לפניך בעלי מקצוע מומלצים בתחום החזרי מס | תיאומי מס

ישראל פלג, רואה חשבון
משרד רואי חשבון המתמחה בהחזר מס ליצואנים- הישבון, וכן יועץ מורשה מטעם משה"ב לפורשים משרות קבע. כל שרותי ראיית חשבון בארץ ובחו"ל, הנהלת חשבונות בכל הרמות, חישובי שכר, תוכניות עסקיות, הקמה ולווי עסקי ישראלים ברומניה. בקורת לפי הזמנה ופיקוח..

ת.ד. 10143 קרית ים


ישראל פלג, רואה חשבון
לרשימת כל בעלי המקצוע בתחום החזרי מס | תיאומי מס

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר financialplan.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 financialplan.co.il כל הזכויות שמורות
אתר ייעוץ מס מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום ייעוץ מס
מתעניינים בהחזרי או תיאומי מס? השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם
אנחנו עובדים עם יועצי המס האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!