financialplan.co.il

אתר יועצי מס מציג-מדריך לרפורמה של מס הכנסה שליליבמסגרת הניסיונות להקל על תושבי ישראל ולשפר את המצב הכלכלי של השכבות החלשות, הודיעה ממשלת ישראל על רפורמה חדשה, מס הכנסה שלילי שמה.


הרפורמה החדשה במס ההכנסה, שנוגעת למעל ל-80% מכוח העבודה הפוטנציאלי בישראל (ישירות או בעקיפין) , באמצעות הורדת מס ישירה או החזרי מס מאוחרים) זכתה לאחרונה להרבה מאוד רעש תקשורתי בכיכובו של אמן החקיינות והשחקן אלי יצפאן.

בשורות הבאות ננסה לספק מידע קצת יותר מפורט לשנת המס האחרונה (2010) והנוכחית (2011), באילו מקרים ייעוץ מס יכול לעזור לכם לקבל כסף שמגיע לכם חזרה, מתי לפנות לשירותי יועצי מס, ועוד.


מי זכאי להחזרי מס על פי הרפורמה?

הרפורמה במס הכנסה "לקידום הזדמנויות ושוויון" (מס הכנסה שלילי) משנת 2007 קבעה שינוי הדרגתי בדרגות המס, כך שהרפורמה וכן החזרי מס שנובעים ממנה יכנסו לתוקף בצורה הדרגתית. נכון לשנה הנוכחית, ולשנת 2011 הבאה עלינו לטובה, זכאים למס הכנסה כל אחד מן הבאים:

  1. כל מי שגר באזור שהוגדר על ידי הרפורמה כ-"אזור שילוב" (את הרשימה המלאה של מקומות המוגדרים כאזורי שילוב ניתן למצא כאן http://www.mahanak.org.il/faq_2010.asp). מגורים באזור שילוב משמעותם רישום (בתעודת הזהות) של כתובת בתחומי אותו הישוב עד לרבעון הראשון של אותה שנת המס, או במילים פשוטות יותר, מעבר הכתובת אמור להעשות עד לאפריל של כל שנה כדי שאותה שנה תחשבו כתושבי אזורי שילוב.
  2. כל מי שמוגדר חד הורי (בלי קשר למגדר) לילד בן פחות מגיל שנתיים, וכן כל אישה (גם אם היא נשואה) שהיא אם לילד בן פחות משנתיים. כאן החל משנת 2010 אין שום משמעות לאזור המגורים.

ההטבות ניתנות לפרטים שהכנסתם העיקרית היא מעבודה כשכירים, כעצמאיים או מעסק פרטי.


הנקודות הקטנות של הרפורמה

כמו בכל מה שקשור למס הכנסה, אפילו הניסיון של הרפורמה הנוכחית לפשט עניינים ולהפוך אותם לנגישים לכלל הציבור משאיר לא מעט בירוקרטיה ו"אותיות קטנות"- מגוון סעיפים קטנים שיכולים בן רגע לשנות את התמונה מן הקצה אל הקצה.

מסיבה זו בדיוק אנו ממליצים לפנות לשירותי ייעוץ מס על ידי יועצי מס מוסמכים לפחות בפעם הראשונה שמגישים בקשות החזרי מס לפי חוק מס הכנסה שלילי, בפרט אם מתקיימים לגביכם התנאים הבאים שיכולים להשפיע על הזכאות שלכם לקבלת מס הכנסה שלילי:
  1. בעלות של נכסים מעבר לדירת מגורים אחת. בעיקרון בעלות על סך של יותר מ50% בכל נכס דלא ניידי, כלומר דירות, בתים, קרקעות וכו', בארץ ובחו"ל, עלולה לפסול את זכאותכם למס הכנסה שלילי, גם אם אתם זכאים לו לפי הסעיפים שהבאנו לעיל.
  2. עבודה בחברה משפחתית/ משכורת שמשולמת על ידי קרוב משפחה- גם במקרים אלו יכולה להפסל מועמדותכם, ולגבי ההגדרות הספציפיות של "קרוב משפחה" מומלץ לברר עם יועצי מס שמעודכנים לגבי שנת המס הרלוונטית.
  3. מקומות העסקה מרובים- גם אם סכום השכר הכולל אינו עובר את תקרות המס הרלוונטיות לגבי הרפורמה, ייעוץ מס יוכל לעזור לכם להסביר לרשויות המס שכמה עבודות אין פירושן בהכרח משכורת גבוהה. ה"הסבר" הזה כולל כמה תהליכים, בראשם תיאום מס (במידה ומדובר על שנת המס הנוכחית), וגם כאן כדאי לעשות זאת בהנחיית יועצי מס מנוסים.

מס הכנסה שלילי הוא רעיון בריטי במקור , ובשנות השישים הוא קודם על ידי מילטון פרידמן, מאבות הקפטיליזם המודרני
18/04/2011    financialplan.co.il
פורום יועצי מס

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר financialplan.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 financialplan.co.il כל הזכויות שמורות
אתר ייעוץ מס מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום ייעוץ מס
מתעניינים בהחזרי או תיאומי מס? השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם
אנחנו עובדים עם יועצי המס האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!