financialplan.co.il

איך מכינים הצהרות הון ויוצאים מזה בשלום


 
אם מעת לעת אנו נהנים לספר לחברינו מה יש לנו, הרי שרשות המסים תשמח מאוד לקבל את זה על דף, לזה קוראים הצהרת הון"
 
 
בתחילת שנת 2010 הגיעו עובדי רשות המיסים לבתיהם של ראשי ארגוני הפשע ודרשו מהם להגיש הצהרות הון. עובדי הרשות בס"כ למדו מאחיהם האמריקאים, כאשר אלו תפסו את אל קפונה בשנות הארבעים, דווקא על העלמת מסים.  
 
 
מי מחוייב בהצהרת הון?
 
כל אדם הפותח עסק עצמאי בישראל יקבל אחת לכמה שנים בקשה להגשת הצהרת הון. כך גם שכירים המרוויחים סכומים גבוהים, בעלי מניות מסכום מסוים וכדומה. אין להתבלבל בין הצהרת הון ובין דוח שנתי.

הדוח השנתי מוגש אחת לשנה וכולל רק פירוט הכנסות לשנת מס אחת ואילו הצהרות הון נדרשות אחת לכמה שנים. בדרך כלל יהיה זה אחת ל שלוש עד חמש שנים.
 
מסמכים שיש להכין לצורך הצהרת הון
 

  • מסמכים לגבי רכוש והתחייבויות שלכם, בני זוגכם וילדים עד גיל 18 שנים. המסמכים צריכים לכלול חוזים על דירות, מבנים או מגרשים בבעלות המשפחה, כולל מסמכים בדבר שיפוץ המבנים, תיווך, מס רכישה ועוד.
  • אישורים מהבנק על חשובונת עובר ושב, תכניות חסכון (סכומי הפקדה), ניירות ערך (עלות הרכישה), פק"מ, קופות גמל (סכומי הפקדה), תפ"ס (עלות בלבד), הלוואות (יתרת קרן) וכדומה.
  • אישור מהבנק על יתרת קרן המשכנתא.
  • אישורים מחברת הביטוח לגבי תשלומים קבועים לביטוח חיים. רשימת חייבים וזכאים, הכוללת אישורים.
  • אישורים על רכישת כלי רכב, שיט או טיס. מסמכי רכישה על תכולת הדירה, התכשיטים, מכשירי חשמל ועוד.
 
מה תפקידם של יועצי מס בכל הסיפור?
 
יועצי מס יכולים לבדוק את הפרשי ההון שהצטברו במשך השנים ולעזור לכם לגלות טעויות בדו"ח כמו נכסים שנשמטו מהצהרת ההון בטעות, הסברים ששכחתם ועוד. גם אם אתם ישרים כמו סרגל טעויות קורות לכולנו.
 
שימוש קבוע בשירותיהם של יועצי מס יקל עליכם את הכנת הצהרת ההון מכיוון שאחת מהמטרות העיקריות של ייעוץ מס היא שמירה ותיוק כלל המסמכים המעידים על הכנסות והוצאות.
 
"בינואר 2010 יצאה קריאה ממשרד מבקר המדינה, להכריח נבחרי ציבור שפרשו מפוליטיקה, להציג לציבור את הצהרת ההון שלהם , במשך שלוש שנים אחרי פרישתם. שר המשפטים דחה זאת"
 


פרטים נוספים שיסייעו לכם:
 
פרט חשוב נוסף הוא שווי משתנה של נכסים. דירה שנקנתה בשנות השבעים תילקח בחשבון על פי המחיר שבו נקנתה ולא על פי ערכה הממשי בהווה, כך גם ירידה בערכן של מכוניות וכדומה. כך מנוטרלת השפעת האינפלציה ושינויים בערך של נכסים בשוק על הצהרת ההון הפרטית שלכם.
 
הצהרת הון ניתן להגיש עד 120 ימים מיום משלוחה. ניתן לקבל הארכה מפקיד השומה במידה והיא מוצדקת. על כל חודש פיגור בהגשת ההצהרה תידרשו לשלם קנס של 280 שקלים.
 

"בהצהרת ההון הראשונה, רצוי לציין בדיוק מה יש לכם ולא להצטנע, שכן הצהרות הון הבאות יבדקו בין היתר, על פי הצהרת הון קודמת"
17/05/2011    המאמר עודכן בתאריך 15/01/2014    financialplan.co.il
פורום יועצי מס

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר financialplan.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 financialplan.co.il כל הזכויות שמורות
אתר ייעוץ מס מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום ייעוץ מס
מחפשים יועץ מס? דברו עם אחד עוד היום
אנחנו עובדים עם יועצי המס האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!