financialplan.co.il

מס חברות - טוב לחברה, טוב לכלכלה?שיטת מיסוי החברות עברה שינויים מרחיקי לכת בשני העשורים האחרונים במדינת ישראל:
בשנת 1988 שיעור המס עמד על 61%, החל משנת 2008 חלה ירידה הדרגתית עד ל-25% בשנת 2010, שיעור המיסוי המקובל גם באירופה
רשויות המיסים במדינה לא מסתפקות רק בירידה בשיעור מס החברות שחלה בשלוש השנים האחרונות, אלא הוחלט שהמיסוי ימשיך לרדת באופן הדרגתי גם בשנת 2012, משיעור של 25% עד לשיעור של 24%, עד שנגיע לגובה המיסוי המינימלי, שהוא 18% בלבד.


לא הכל ורוד בממלכת המיסים

עם זאת, לא הכל ורוד בעולם העסקים, שכן ההחלטה להוריד את המיסוי בשנת 2012 נדחתה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ לשנת 2013. מהלך זה צפוי להכניס מאות אלפי שקלים לקופת המדינה במהלך השנה הזו.

שיטת המיסוי הנוכחית פועלת בשני רבדים: בשלב הראשון משלמת החברה מס חברות, שעומד, נכון לשנת 2011 על 24%. בשלב השני, בעת ביצוע חלוקת הרווחים בין בעלי המניות של החברה, מתבצע חלקו השני של המיסוי, בגובה של 25% נוספים. מאחר שההגדרה לגבי מקור הרווחים של בעלי המניות הייתה מעורפלת, נוצר מצב שבו בעלי המניות יכלו ליהנות מרווחים שלא הוטלו עליהם מסי חברות, לעתים באופן זמני ולעתים באופן קבוע.

בנוסף להחלטה לדחות את ההורדה במיסים, הוחלט בממשלה כי בעלי המניות בכל חברה יוכלו ליהנות מפחות דיבידנדים, כלומר מפחות רווחים. הסיבה לכך נובעת מהמלצתה של הועדה למיסוי הדו שלבי לבצע חלוקת רווחים אך ורק מסכומים שכבר חויבו במס חברות, מה שצפוי לצמצם את הפריבלגיה ממנה נהנו בעלי ההון עד כה.

ההחלטה הזו ספגה גם ביקורות, היות וכלכלנים מובילים בארץ סברו שנכון יהיה שלא להטיל מס חברות על רווחים מסויימים, וזאת בתנאי שאותם רווחים לא יוצאים מגבולות החברה, אלא חשוב למסות בעיקר כספים שיוצאים מהחברה ומגיעים ישירות לכיסם של בעלי המניות ובעצם כך אינם תורמים בשום אופן לצמיחתה.


מהו שורש מס החברות?

כדי להבין את ההחלטות החדשות בנוגע לשיטת המיסוי בישראל, צריך לרדת לשורש המושג 'מס חברות' כפי שהוא מוגדר נכון לשנת 2011. מס חברות הוא למעשה מיסוי כפול, שכן גם מי שעומד בראשות החברה נדרש לשלם מיסים מהרווחים שלו וגם החברה שבראשותה הוא עומד נדרשת לשלם מס על רווחיה.

 עם זאת, ישנן חברות שעל פי חוק המיסוי תהיינה פטורות מתשלום מס חברות, כמו למשל חברות שהניהול בהן הוא משפחתי, חברות שהבעלות שלהן היא מצומצמת (לא יותר מחמישה מנהלים, זאת בתנאי שלא מדובר בחברת בת של חברה בהיקף גדול יותר) או חברות בעלות אופי חקלאי או קיבוצי.

בנוסף, במסגרת נסיונה של מדינת ישראל לעודד יוזמות כלכליות, נחקק החוק לעידוד השקעות ההון, אשר במסגרתו מוענקות הטבות לענפים ספציפיים כמו ענף התיירות וענפי תעשייה שונים.

כל מי שמוגדר כ'מפעל מוטב', כלומר מפעל יצרני או מפעל שעוסק בפיתוח ומחקר, יהיה זכאי להטבות מס למשך תקופה מוגדרת מראש הכוללת הנחה משמעותית או פטור זמני מתשלום מס חברות או לחילופין זיכוי מס על רווחי בעלי ההון בחברה.

למדינת ישראל יש אינטרס לשפר את מדיניות המס שלה ולהוריד את גובה מיסוי החברות, שכן משקיעים ובעלי הון רבים נוטים לבחון את מדיניות המס של המדינות השונות ובהתאם לכך להחליט היכן להקים מפעלים יצרניים. למרות ההטבות הקיימות, קשה להתחרות במדינות כמו לוקסמבורג, קפריסין השכנה ליכטנשטיין ועוד, שמשמשות מקלטי מס במטרה למשוך אליהן משקיעים.

בדיוק בגלל כל הסיבות שציינו, עצמאיים רבים חוששים להפוך לחברה בע"מ, שכן הגדלת מעגל הרווחים והססטוס החדש פירושם כניסה לעולם מיסוי שונה ממה שהכירו עד כה, שעשוי להיות מורכב וגם בעייתי.

כדי לטפל בענייני המס בצורה נבונה, מומלץ להתייעץ עם יועץ מס מוסמך, שיוכל לנתח דוחות כספיים ולהמליץ בעקבות זאת כיצד יש להתנהל מול רשות המיסים. כמו כן, יועץ מס מסייע לחברות בע"מ בהגשת המוקדמות החודשיות, ובהשלמת הרווחים או קבלת זיכויים בהתאם לחישוב השומה השנתית.


דוגמא למפעל מוטב שנהנה מהטבות מס היא חברת אינטל בקריית גת, שזכתה להגדרה זו לאחר שהקימה מפעל במקום שנחשב לאזור פיתוח.
לא מעט ביקורת נשמעה על כך, בטענה שחברה בסדר גודל כזה לא צריכה לקבל הטבות מס
09/08/2011    financialplan.co.il
פורום יועצי מס

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר financialplan.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 financialplan.co.il כל הזכויות שמורות
אתר ייעוץ מס מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום ייעוץ מס
מחפשים יועץ מס? דברו עם אחד עוד היום
אנחנו עובדים עם יועצי המס האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!