financialplan.co.il

הנהלת חשבונות - ההיררכיה בתחום


תשכחו מהימים בהם עצמאים היו מנהלים את החשבונות של העסק בעצמם, לשם כך יש מנהלי חשבונות, עכשיו השאלה היא, לאיזה סוג הנהלת חשבונות צריך לפנות?
 

שיטוט באתרי לימודים שונים (פורטלים שמציגים מוסדות לימוד עם המסלולים השונים בהם), מלמד אותנו שתחום הנהלת חשבונות כולל שלוש דרגות, בדומה ללא מעט מקצועות בשוק החופשי. בשונה לחלק גדול מהמקצועות, כאן לא מדובר על קידום באמצעות ותק, אלא באמצעות ציונים טובים.
 
הפנייה לרואה חשבון או הנהלת חשבונות, אינה מובנית מאליה. בעבר בעלי עסקים העדיפו לנהל את הספרים בעצמם. זה נבע מרצון לחסוך בהוצאות כספיות (החזקת הנהלת חשבונות במשרד או הוצאת התחום להנהלת חשבונות חיצונית עולה אלפי שקלים בחודש).

כיום בעלי עסקים קטנים (בעסקים אלו בעיקר מדובר), הבינו שההוצאה הזאת מחזירה את עצמה מהר והופכת את עבודתם ליעילה יותר לעומת עבודה על הספרים בעצמם. כך הם חוסכים לעצמם זמן חשוב ולא צריכים להתנייד בעצמם בין הרשויות השונות.
 
דרגות הנהלת חשבונות
 
כעת נחזור לשאלה, אילו דרגות הנהלת חשבונות קיימות.  תחילה יש לומר שדרגות 1 ו-2 , נלמדות ביחד בעוד דרגה 3, היא דרגה בפני עצמה אשר אליה מתקבלים רק מי שיש לו ציונים גבוהים בדרגות הקודמות.
 
 
הנהלת חשבונות דרגה אחת (נהוג לציין אותה כסוג 1), עוסקת בכל הקשור לרישומים כפולים בעסק, תיעוד של יומנים והספר הראשי, כתיבת ספרי עזר, ביצוע רישומים מתוקנים, רישומים נפרדים, התאמות עם גורמי חוץ, חישובי שכר עבודה, ויצירת חשבונות סופיים. כל זה כמובן תוך הכרה של צורת העסק, סוגי המסים השונים המוטלים עליו, העבודה אל מול המערכת הבנקאית ומערכת המסים ואופי החישובים השונים שעליהם לבצע. 
 
בוגרי הנהלת חשבונות דרגה 2 (סוג 2), יכולים להתעסק גם בתחום של רישום נתונים ממוחשביים, עסקי שותפויות, עסקות משותפות, ניהול ספרי חשבונות של מלכ"רים, עבודה מול חובות אבודים ומסופקים, התאמות והשלמות ומלאי קיים. 
 
בוגרי הנהלת חשבונות דרגה 3 (סוג 3), הם בוגרים אשר יכולים להתעסק בשלבים מתקדמים יותר של ניהול ספרי חשבונות וניהול המערכת החשבונית של המשרד.
 
במסגרת לימודיהם, הם קיבלו הכשרה בכל הקשור להנפקת מניות ואג"חים, ייעוד רווחים וחלוקת דיבידנדים, הצגת דוחות כספיים, עבודה אל מול מבנה של שותפות (פרישה או פירוק), עסקאות משותפות, שחזור חשבונות,שימוש בתוכנה להנהלת חשבונות, תקציב משרדי, חוזים, ניירות ערך, עבודה אל מול קבלנים, עבודת יבוא וקבלת אשראי. 
 
מבחינת העסק או המשרד חשוב מאוד, שעובדי המחלקה של הנהלת חשבונות או המשרד החיצוני איתו עובדים, יהיו בדרגה שאותו צריך העסק.
 
עסק קטן יכול להסתפק בהנהלת חשבונות  דרגה 1, לעומת זאת עסקים גדולים, יעדיפו הנהלת חשבונות ברמה 2 או 3 ולעיתים אף יעדיפו לעבוד עם רואי חשבון מנוסים.
 
בתי הספר המובילים בארץ בתחום לימודי הנהלת חשבונות הם מישלב, הקריה האקדמית אונו, דיפלומה של האוניברסיטה הפתוחה, המרכז האוניברסיטאי אריאל, מכללת ר"ג ועוד. חשוב לציין מדובר בלימודי תעודה, ובחלק מהמקומות היחידה בה נערכים הלימודים היא יחידת חוץ18/10/2011    המאמר עודכן בתאריך 30/07/2013    financialplan.co.il
פורום יועצי מס

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר financialplan.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 financialplan.co.il כל הזכויות שמורות
אתר ייעוץ מס מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום ייעוץ מס
מתעניינים בהנהלת חשבונות? השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם
אנחנו עובדים עם יועצי המס האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!