financialplan.co.il

אתר יועצי מס מציג - מדריך קצר לפתיחת עסקמשתחררים מהצבא,  ומחליטים לפתוח עסק? מדריך קצר פתיחת רישום עסק במס הכנסה

 
בכל שנה מוקמים בישראל קרוב לחמישים אלף עסקים חדשים ברמות שונות, בנוסף לעסקים אלו נכנסים עשרות אלפי עובדים פרטיים להגדרה של עסק פטור.  כולם נאלצים לפנות אל רשויות המס באופן עצמאי או באמצעות יועצי מס על מנת לפתוח תיק דרכו יתנהלו הרישומים שלהם במס הכנסה. פתיחת תיק במס הכנסה גם תכריע כיצד ייחשב העסק החדש. לבעל העסק יש שלוש אופציות, אופציית של עוסק פטור, עוסק מורשה או חברה בע"מ.


עוסק מורשה או פטור

כל עסק עצמאי מוגדר או כעסק מורשה או פטור. ההבדל ביניהם נובע מכך שעסק מורשה חייב בתשלום מע"מ, הן על הוצאות ונדרש להעביר מדי חודש דיוח למשרדי המע"מ. להבדיל מהבחירה האם להיות חברה או עוסק עצמאי, כאן מדובר על החלטה שמתקבלת על ידי מס הכנסה. זאת בהתאם לקריטריונים שקבעה המדינה:

הקריטריון הראשון, מחזור העסק, מדובר בקריטריון שמתעדכן מדי שנה. כיום מדובר על קרוב ל-75 אלף שקך בשנה אך על פי החקיקה שבדרך,  יהיה מדובר על מחזור עסקים מינמאלי של 100 אלף שקל בשנה. עד סכום זה בעל העסק ייחשב לעסק פטור. במידה והוא יעבור אותו עליו לשנות רישום ולהפוך לעסוק מורשה. הקריטריון השני הוא רשימה של מקצועות חופשיים שמוגדרים אוטומטית כעסקים מורשים, כגון רופאים, עורכי דין, אדריכלים ועוד, גם אם סך הכנסות שלהם נמוך משל עסק מורשה.

כפי שציינו בתחילה, עסק פטור מתאים בדרך כלל למי שעובד בעבודה מצומצמת, לעיתים עבודה שנייה. לא אחת מדובר בעסקים שעובדים מול לקוחות פרטיים בודדים. למשל, עורכי וכותבי תוכן, גרפיקאים, אמנים ועוד. מדובר בעובדים שאין להם ציוד רב ואינם משקיעים בתשתית של העסק. לעומת זאת, עוסק מורשה יהיה מי שהמחיר של עבודתו יכלול מע"מ, והוא בדרך יעסוק בתחום של מכירות או שירותים. כך הלקוח יוכל לגבות בחזרה את המע"מ שכרוך בעסקה.


חברה בע"מ

אל מול העסקים הקטנים, מורשה ופטור, עובדים יועצי מס ורואי חשבון עם בעלי עסקים שפותחים חברה בע"מ. חברה בע"מ היא למעשה התאגדות עסקית למטרות רווח. החברה מנונהלת על ידי הנהלה או דריקטריון אשר לכל אחד מבעלי החברה יש מניות בה, על פי חלוקה שהם עורכים ביניהם (לרוב החלוקה משקפת את היקף ההשקעה בחברה).


היתרונות והחסרונות ברישום חברה

היתרון של חברה בע"מ הוא, שמדובר ביישות נפרדת מזו של בעליה ולכן כאשר החברה חייבת כסף, לא ניתן לדרוש אותו מבעלי החברה אלא מהחברה בלבד. לפיכך אם החברה תיקלע לחובות, לא ניתן לדרוש מבעליה לנקות אותם. יתרון נוסף בחברה בע"מ היא האפשרות למכור אחוזים מהעסק באמצעות מניות, לחלק מניות ולהנפיק אותן בבורסה. חסרונות בפתיחת עסק כחברה בע"מ היא תפעול עלויות תפעול העסק, והעובדה שהריביות על הלוואות לחברה הן גבוהות יותר בגלל הסיכון שיש בהלוואה לחברה בע"מ והחשש שהיא לא תוכל לעמוד בהחזרתה.


לסיכום, אם הינכם לקראת פתיחת עוסק מורשה, פטור או חברה. מומלץ לבדוק מה גודל ההכנסות הצפויות לכם ומה המחזור העסקי אליו תיכנסו, כדי להחליט האם אתם מכוונים לעסק פטור, מורשה או חברה27/12/2011    המאמר עודכן בתאריך 25/06/2019    financialplan.co.il
פורום יועצי מס

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר financialplan.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 financialplan.co.il כל הזכויות שמורות
אתר ייעוץ מס מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום ייעוץ מס
מחפשים יועץ מס? דברו עם אחד עוד היום
אנחנו עובדים עם יועצי המס האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!