financialplan.co.il

מדריך פתיחת תיק במס הכנסה


לפני נתונים שהוגשו לכנסת, קיימים בישראל קרוב ל300 אלף עסקים עצמאיים. 200 אלף מתוכם הם עסקים עם עובד אחד, 100 אלף הם עסקים שמעסיקים עד 10 עובדים. בכל שנה קמים בסביבות 40 אלף עסקים חדשים. בסך הכל כוח העבודה העצמאי במדינת ישראל מונה יותר משלושת מאות אלף איש והוא 11 אחוז מסך העובדים במדינת ישראל.
 
כל עסק אשר פועל באופן עצמאי מחויב בפתיחת תיק במס הכנסה, גם במידה ומדובר בפרילאנס שאיננו מקבל שכר עם תלוש משכורת ואיננו נחשב לחלק מהחברה. פתיחת התיק מבשרת למעשה על תחילת היחסים בין העסק לרשויות, עם כל מה שטוב ומה שרע בכך.
 
כיצד פותחים תיק במס הכנסה?
 
פתיחת תיק במס הכנסה נעשית עם פתיחת העסק ולאחר שרושמים את העסק במע"מ. פתיחת תיק במס הכנסה נעשית אצל פקיד השומה בסניף המקומי או האיזורי. בהגשת הבקשה לפקיד עליך לציין בפניו את שמך מלא, מספר תעודת זהות, מהות עיסוקך, כתובת העסק, מספר טלפון, תאריך פתיחת העסק וכתובתך פרטית. פרטים אלו נועדו על מנת שיהיה ניתן לאתר אותך, את העסק ויהיה ניתן לבצע ביקורת מס במידה ויידרש. 

במידה ואתה מנהל העסק יחד עם בת זוגתך, אתה יכול לרשום את העסק על שם שניכם  או על שם אחד מכם.
 
לאחר פתיחת התיק במס הכנסה תצטרך להתחיל לנהל ספרי חשבונות בהתאם להוראות והנהלים שנקבעו על ידי מס הכנסה על פי סוג העסק שאתה מנהל. ספר החשבונות יכלול את ההכנסות וההוצאות של העסק. כל הכנסה וכל הוצאה תהיה מגובה בחשבוניות וקבלות.
 
הוראות מס הכנסה קובעות שיש לרשום כל פעילות עסקית שמתבצעת, מקבלת מזומן, תשלום אשראי, קבלת צ'ק דחוי ועוד. רישום הפעולה, מתן וקבלת קבלה עליה תוכיח שהינך פועל באופן חוקי ולא "שחור".  

בנוסף, אחרי פתיחת תיק במס הכנסה תקבל פנס מקדמות בו עליך לרשום את מחזור העסקאות שלך מיום הפעלת העסק ועל פיו ייקבע תשלום המס שעליך לשלם. במידה והמס נראה לך גבוה, ניתן לערער עליו. כמו כן ניתן לבקש פטור ממס במידה ואתה משתייך לקבוצות המגיעות להן פטור או ניכוי חלקי.
הפטור יכול להינתן על פי אזור מגורים, גיל, מצב בריאותי, סוג העיסוק ועוד. על פי החלטה שמקבלת המדינה. יש להתעדכן מעת לעת, האם חל שינוי באחוז הפטור שמקבלים.
 
הגשת דו"חות
 
כל עסק, בין אם הוא עסק עצמאי שמעסיק עובדים ובין אם מדובר בעובד יחיד, חייב בהגשת דו"ח למס הכנסה עד 30 לאפרלי על שנת המס הקודמת. שנת מס נמדדת מהראשון לינואר עד שלושים ואחת בדצמבר. דו"ח המס יפרט את ההכנסות וההוצאות של העסק.
 
על פי הדו"ח ניתן להגיש בקרשה להחזרי מס במידה ומתברר שמס הכנסה גבה מקדמות גבוות יותר. בקשה זו תוגש לפקיד השומה שמטפל בתיק שלך.
במידה ואינך בקיא מספיק בתחום או שאינך מעוניין לטפל בכך בעצמך, מומלץ לשכור את שירותיו של יועץ מס או רואה חשבון שיטפל בעניינך.31/05/2010    www.financialplan.co.il
פורום יועצי מס

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר financialplan.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 financialplan.co.il כל הזכויות שמורות
אתר ייעוץ מס מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום ייעוץ מס
מחפשים יועץ מס? דברו עם אחד עוד היום
אנחנו עובדים עם יועצי המס האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!