financialplan.co.il

עבירות מס - הסכנה שבהן וכיצד נמנע לבצע אותן


לפי הערכות שונות מאבדת ישראל קרוב ל-30 מיליארד שקל כתוצאה מפעילות כלכלית שחורה. קרי, אי תשלום מסים של אזרחים על עבודתם. לפי נתון זה,  ישראל יכולה היתה לכסות את הגרעון הכלכלי שלה אם אזרחיה לא היו עובדים בשחור. לשם הפשטה של העניין, סכום זה הוא קרוב ל20 אחוז מהתמ"ג של המשק הישראלי.
 
מירב הכלכלה השחורה מגיעה מתחומים בהם קשה לרשויות המס לאכוף תשלום מסים, הכוונה לשיפוצים, עבודות ניקיון, שיעורים פרטיים, טיפול בילדים, תיקונים טכניים וכן עבודות לא חוקיות כמו שירותי מין, מכירה וסחר ברכוש גנוב, הברחות ועוד. חשוב להבהיר, עבירות מס  שיוצרות כלכלה שחורה נעשות לא רק על ידי עבריינים אלא גם על ידי אנשים נורמטיביים, למשל, אם סטודנט מעביר שירותים פרטיים ולא משלם מס על רווחיו משיעורים אלו, הוא עובר על החוק.
 
כיצד אפשר להתמודד עם כלכלה שחורה?
 
ההתמודדות עם כלכלה שחורה, מצריכה התגייסות של כל החלקים בפאזל. המדינה צריכה לאכוף את חוקי המס שלה, להעצים את הענישה על מי שעובר על חוקים אלו ולבצע ביקורות תכופות יותר כדי להרתיע אזרחים שרוצים לעבור על החוקים ולא לשלם מס.

טענה נוספת על דרך התמודדות של המדינה בתופעה היא בהורדת מסים, מה שיהפוך את הכלכלה השחורה לחסרת תועלת, שכן אם אזרח יידרש לשלם מס נמוך בידיעה שאם לא יעשה זאת הוא עלול להיענש בחומרה, אזי שהמעשה שלו, אי תשלום מסים, לא יהיה רווחי מבחינתו.

האזרחים שמשלמים מס אך פוגשים באנשים שמבצעים עבירות מס ועובדים בשחור, צריכים שלא להסכים לכך ולדרוש חשבוניות מס. אומנם לנו כאזרחים זה לעיתים לא נראה עקרוני או בעייתי, אך תחשבו על זה ככה, אם אנחנו משלמים מסים אין סיבה שמי שמעניק לנו שירות ואנו משלמים לו את המשכורת, לא ישלם מסים.
כמובן שהנקודה האחרונה בפאזל הם אלו שעוברים על החוק וצריכים לחדול מכך.
 
עבירות מס

 
מעבר לכלכלה שחורה ישנן שורות של עבירות מס אשר המדינה נאבקת בהן. כיום בתי המשפט מענישים בחומרה רבה יותר על עבירות מס אלו מתוך הכרה שמדובר במכת מדינה שמפריעה לתפוד יעיל שלה.
 
עבירות מס אפשר לחלק לשתי קבוצות:
 
עבירות מס ממניעים בירוקרטיים- מדובר על עבירות מס קלות שנקשרות בדרך כלל לחוסר הבנה או חוסר תכנון נכון. מדובר על עבירות של אי הגשת דו"חות בזמן, אי תשלום הסכום המדויק וכדומה. למעשה מדובר על עבירות בהן הנאשם שילם או התכוון לשלם אך לא שילם את הסכום הנכון או לא עשה זאת בזמן.
 
עבירות מס בזדון- מדובר על עבירות מס שנעשו מתוך כוונה שלא לשלם מס. כאן מדובר על אי תשלום מס, העלמות, מסירת דיווחים שגויים, וכדומה. מקרים אלו בית המשפט רואה לחומרה ומרשיע את הנאשם בהעלמות מס מכוונות.
 
כיצד נמענים מעבירות מס?
 
ובכן התשובה ברורה, משלמים מס על פי חוק לשם כך תחזיקו רואה חשבון או יועץ מס, שיהיה אחראי לתשלום מס, הגשת דו"חות, ולכל ההתדיינות מול רשויות המס.04/07/2010    www.financialplan.co.il
פורום יועצי מס

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר financialplan.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 financialplan.co.il כל הזכויות שמורות
אתר ייעוץ מס מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום ייעוץ מס
מתעניינים בהחזרי או תיאומי מס? השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם
אנחנו עובדים עם יועצי המס האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!