financialplan.co.il

איתור חשבונות בנק - איפה הכסף שלך?


מרבית האנשים בעידן המודרני מנהלים את ענייניהם הכספיים באמצעות חשבונות בנק. לאורך שנות החיים עוברים רבים מהם שינויים ותהפוכות במסלול חייהם האישיים, ולעיתים, יש מצב בו נשכחים חשבונות קיימים.

במקרים אחרים נפטרים משאירים אחריהם רכוש רב וחשבונות בנקים עלומים. לא תמיד כל המידע הנ"ל מצוי בצוואות או ידוע מראש לקרובי המשפחה. כך יוצא שחשבונות אלו הופכים למעשה "רדומים". הבנקים מחויבים מכורח החוק לשלוח תזכורות לגבי חשבונות אלו מתום עשרה חודשים בהם לא נעשתה בהם פעילות. לעיתים, דבר דואר אינו מגיע ליעדו. במקרים אחרים, אין מידע לגבי כתובות יורשי נפטרים ועוד. העובדה היא שבבנקים הצטברו כספים רבים בחשבונות רדומים בסכומים עצומים המסתכמים בכ-9 מיליארד שקלים!

איתור הלקוח הרלוונטי לחשבון

הכסף שמצוי בבנקים אינו הולך לאיבוד ולא נעלם. במרבית המקרים, הבנקים מנסים לאתר את הלקוח בדרכים שונות על גבי פרק זמן של כחודשיים, ומשלא מצליחים לאתרו ישנה מגמה להשקיע הכסף בפיקדונות וממשיכים בניסיונות האיתור מדי כחצי שנה.
בנק ישראל המודע למצבים אלו השיק בשנת 2016 אתר בשם "הר הכסף" לאיתור חשבונות בנק ופיקדונות רדומים וכל אחד יכול לבדוק על קיומם האפשרי. במקרה ומדובר על חשבון שאיננו פעיל על שם האדם עצמו, הרי שהבודק חייב לציין מספר תעודת זהות ותאריך הנפקת התעודה. במקרים שמדובר על איתור נפטרים, הרי שיש לציין מספר זהות של הנפטר ותאריך פטירתו. המידע הנמסר הינו על חשבון כזה המצוי בבנק מסוים ויש לפנות אל הבנק והסניף כפי שהם רשומים בקישור המופיע באתר. השקת האתר הינה בשורה רבה מאוד לאנשים אשר התקשו לאתר חשבונות בנק או פיקדונות שהיו על שם נפטרים.
בדיקה באתר שאיננה מניבה תוצאות איננה סוף פסוק. ניתן לברר פרטים ישירות באמצעות פנייה לבנקים. בנוסף, ניתן לברר נתונים אלו ואחרים נוספים באמצעות עיון בדו"חות השנתיים הנשלחים מדי חודש פברואר. דו"חות אלו נקראים "תעודות זהות בנקאיות" ויש בהם מידע מקיף על נכסים, התחייבויות, הכנסות והוצאות ופעילות שוטפת של הלקוח. כך, שלרשות אלו שחפצים בקבלת מידע מעודכן קיימות מספר דרכים טובות.

מה עוד ניתן לעשות?

יחד עם זאת, ישנם גם מקרים בהם המידע אינו נמסר לאתר, בעיקר בגלל טעויות וכשלים. צריך לזכור כי המידע עובר אליו מהבנקים עצמם וטעויות שרשרת ואחרות יכולות להיגרם. במקרים שכאלו ואחרים, ניתן לפנות ולהסתייע גם בשירותיהם של אנשי מקצוע המתמחים באיתור חשבונות בנק רדומים, חסויים, סודיים וכו' אשר  יכולים לבצע בדיקות אלו ישירות אל מול הבנקים, ובנוסף, לחפש את המידע בדרכים חוקיות נוספות. במקרים אלו או במקרים בהם בן זוג חושד מעוניין לברר על חשבונות סודיים של בן הזוג המסתיר, ניתן יהיה לקבל מהם מידע מהימן בפרק זמן קצר יחסית. עם מידע זה ניתן לפנות לבנק לשם קבלת הכסף ו/או העברתו לחשבון אחר.27/12/2018    financialplan.co.il
פורום יועצי מס

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר financialplan.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2020 financialplan.co.il כל הזכויות שמורות
אתר ייעוץ מס מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום ייעוץ מס
מתעניינים בהנהלת חשבונות? השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם
אנחנו עובדים עם יועצי המס האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!