עצמאיים מגישים בכל שנה דוחות אישיים למס הכנסה. לעתים עליהם לשלם מס נוסף ולעיתים מגיע להם מס בחזרה על פי ההתנהלות הכספית בכל שנה. גם שכירים לעיתים נדרשים לתיאום מס ובעקבות כך מגיע להם החזר מס. ריכזנו עבורכם את המדריך המקיף ביותר בנושא החזר מס – המידע אינו תחליף לייעוץ פרטני בקשר למקרה שלכם – אם תרצו לקבל ייעוץ שכזה אתם מוזמנים לפנות אל אחד מיועצי המס באתר או למלא את הטופס בצד שמאל ונחזור אליכם בהקדם.

שכירים במשק המגישים דוחות אישיים למס הכנסה

השכירים במשק אינם מחויבים להגיש דוחות אישיים בכל שנה אך רבים מהם מבצעים בדיקה מקיפה ולאור ההחזר הכספי הצפוי להם, הם מגישים את הדוחות בכל שנה ומקבלים את הכספים המגיעים להם עקב מס ששולם ביתר.

 

מדרגות המס וההטבות השונות נקבעות לכל האזרחים, הם על פי קריטריונים רבים כמו בכמה מקומות הם עבדו במהלך השנה אם קיבלו דמי לידה, דמי אבטלה, כמה ילדים יש בתא המשפחתי, מצבם המשפחתי, תשלום דמי מזונות, סטודנטים, חיילי מילואים, ופרמטרים נוספים.

הטבות מס היוצרות החזרי מס

קיימות קבוצות אוכלוסייה רבות במשק שמגיעות להן הטבות מס. אנשים רבים אינם מודעים לכך ולכן אינם מנצלים את ההטבות הללו. מומלץ לכל אדם ובמיוחד לשכירים לבצע בדיקת החזר מס כדי לקבל ממס הכנסה כספים ששולמו שהם מעל רמת המס האישית שהיה אמור לשלם כל אדם באופן ספציפי.

 

דוגמאות לקבוצות באוכלוסייה בעלות הטבות ייעודיות:

 

נקודות הזיכוי לסטודנטים

 

בשנת 2005 החליטה רשות המיסים להעניק לסטודנטים נקודות זיכוי בתנאים מסוימים – אדם שסיים את לימודי התואר הראשון שלו בין השנים 2013-2007, זכאי לקבל נקודת זיכוי אחת אפשר לממש את ההטבה מהשנה הראשונה בתום לימודי תואר זה(,)למשך שלש שנים.

 

אדם שסיים את לימודי התואר לאחר שנת 2014 ואילך יקבל נקודת זיכוי אחת בלבד אשר אפשר לממש אותה לאורך שנה אחת בלבד, ממועד סיום הלימודים או בשנה שלאחריה בלבד.

 

סטודנטים שסיימו ללמוד ונמצאים בתקופת התמחות, מקבלים נקודת זיכוי אחת שערכה הוא 218 ₪ נכון לשנת 2018.

 

אם בשכרם של הסטודנטים לא נלקחה בחשבון נקודת זיכוי זו הרי שלאורך השנה הם שילמו יתר מס בסך כ – 2.600 ₪.

 

כדי לקבל החזר של מס זה יש להגיש דוחות שנתיים עבור השנים הרלוונטיות.

 

זיכוי מס הכנסה עבור ילדים נטולי יכולת (עד גיל 18)

 

כל ילד בעל מוגבלות שגילו הוא עד גיל 18 זכאי לקבל גמלת ילד נכה. ההטבה כוללת ילדים הלומדים במוסדות ייעודיים, נכים, ילדים הלומדים בחינוך מיוחד ועוד.

 

אחד מההורים מקבל הטבת מס זו ששוויה היא שתי נקודת זיכוי בגין הילד הנכה. כדי לשלם מתוך השכר מס מופחת שיקל כלכלית על המשפחה התומכת.

 

מנתבים את קבלת ההטבה מההורה שמשכורתו גבוהה יותר כדי שיהיה כדאי יותר.

 

מי שלא קיבל את ההטבה, יכול להגיש דוחות אישיים, לממש את זכויותיו וקבל החזר מס.

 

זכויות המגיעות לחולי סרטן

 

חולי סרטן זכאים לנקודות זיכוי ולקצבאות על פי גילם ועל פי חומרת המחלה והמגבלות הקיימות לכל מטופל בעקבות המחלה.

 

פטור ממס הכנסה

 

אדם שהוכר בחולה סרטן, הוא פטור מתשלום מס הכנסה הן כשכיר, כעצמאי, כמקבל קצבה והן כגמלאי.

 

מי שחלה במחלה ושילם מס בשנים האחרונות עקב אי מיצוי הזכויות, יכול להגיש דוחות אישיים לשנים הרלוונטיות ולקבל את מלוא המס בחזרה.

 

מענק לחיילי מילואים

 

מי שמתגייס לשירות מילואים שאורכו בסך הכול הוא למעלה מ – 32 יום בשנה, זכאי למענק ללא תשלום מס. בעבר אנשי המילואים שילמו על המענק מס בשיעור % 25, מס זה בוטל וכעת אנשי המילואים שהם שכירים או עצמאיים ושילמו את המס יכולים לתבוע אותו בחזרה במסגרת הגשת הדוח האישי לשנת 2017 .

תשלום מס ביתר של היולדת עקב חופשת לידה

 

המס שמשלם כל עובד בישראל הוא מס שנתי המתחלק על פני שנים עשר חודשים. אך אישה בהיריון מפסיקה לעבוד בסמוך למועד הלידה ונותרת בביתה במשך כמה חודשים ללא קבלת שכר. לכן נוצר מצב שהיא שילמה בחודשי העבודה בפועל מס על פי תחשיב של 12 חודשים ולא על פי העבודה בפועל שהייתה כשמונה חודשים בלבד.

 

מס זה ששולם ביתר אפשר לקבל בחזרה לאחר הגשת הדוחות השנתיים.

קרן פנסיה

אדם המעוניין למשוך את כספי קרן הפנסיה שלו טרם ההגעה לגיל פנסיה אמור לשלם מס בשיעור של % 35 או מס מופחת על פי קביעת רשות המיסים.
קיימים מקרים חריגים שמגיע לאזרחים פטור מתשלום מס זה.

 

  • מי שהוכר כנכה.
  • אדם שמשלם בכל חודש כספים רבים עבור תרופות שעלותן כמחצית מכלל הכנסותיו השנתיות.
  • אם הכנסות של שני בני הזוג הן מתחת לשכר המינימום וגר עימם בבית ילד שעדיין לא הגיע לגיל 18.

 

מי ששילם מס על משיכת קרן הפנסיה עקב אי ידיעת החוק, מגיע לו החזר מס בגין הכספים שקוזזו לו. לצורך קבלת הכספים הללו, יש להגיש דוחות אישיים לכל שנת מס.

הטבות לגרושים

המדינה החליטה על הטבות ייעודיות לגרושים עקב העומס הכספי המוטל עליהם.

 

אדם שכיר ששינה סטטוס מנשוי לגרוש ומשלם מזונות עבור ילדיו, אמור לדווח על כך למקום העבודה כדי שיקבל את נקודת הזיכוי המגיעה לו, עד הגיע צעיר ילדיו לגיל 18 על פי פסיקת בית המשפט.

 

מי שלא קיבל את נקודות הזיכוי הללו במסגרת שכרו, יכול לקבל החזר מס לאחר הגשת הדוחות האישיים השנתיים.

בדיקת החזר מס

לאור כל ההטבות שפורטו מעלה, קבוצות רבות של אזרחים שילמו מס ביתר לאורך שנים רבות והן זכאיות לקבל מס זה בחזרה.

 

בנוסף לכך קיימים מקרים רבים מאד שבהם המידע הבסיסי בתלושי השכר הוא שגוי עקב טעות אנוש של חשבי השכר. לדוגה לנשים עובדות מגיעות נקודות זיכוי אך אם חשב השכר הקליד בטעות שמדובר בגבר ולא באישה, אזי לאורך כל השנה שאותה שכירה לא קיבלה את שווי נקודות הזיכוי המגיעות לה.

 

לכן, חשוב לבצע בכל שנה בדיקת החזר מס עבור השנה החולפת, אם על פי התחשיב קיים מס ששולם ביתר מגישים את הדוח האישי ומקבלים את ההחזר הכספי.

מיצוי הזכויות

את הדוחות האישיים אפשר להגיש לבד או בעזרת יועץ מס, רואה חשבון או חברה ייעודית שמתמקצעת בהגשת הדוחות הללו. אנשי המקצוע גובים תשלום עבור הכנת הדוח והיתרון הגדול שלהם הוא הידע הרב שבזכותו ממצים הלקוחות את מלוא הזכויות עבור ההטבות שנקבעו לקבוצות השונות באוכלוסייה.

 

לאחר שאוספים את מלוא המסמכים הרלוונטיים מבצעים תחשיב בסימולטור או לחילופין בעזרת אנשי המקצוע כדי לדעת אם קיים החזר מס ומה גובהו.

 

לעיתים קרובות לקוחות שילמו מס ביתר לאורך כמה שנים ולכן כל אדם יכול להגיש דוחות אישיים נפרדים עבור כל שנה משש השנים האחרונות.

המסמכים אשר יש לצרף לדוחות השנתיים

שכירים מגישים את כל טופסי 106 השנתיים של כל אחד מבני הזוג מכל מקומות העבודה שבהם הם הועסקו בשנים הרלוונטיות. כמו כן הכנסות ייחודיות כמו קבלת דמי אבטלה, דמי לידה, אישורים על ביצוע ימי מילואים, תשלומים בגין קופות גמל, אישורים על לימודים אוניברסיטאיים, אישורים על תשלום מזונות, אישורי פטור ממס עקב מחלת סרטן וכל מסמך נוסף שבגינו יכול לחול החזר מס.

 

בנוסף לכך, יצורפו אישורים על תשלומים ששילמו בני הזוג עבור הוצאות המוכרות במס כמו תשלום עבור ביטוחי חיים וביטוחי מנהלים, תרומות שבוצעו לעמותות או למוסדות שהתרומה עבורם היא הוצאה מוכרת על פי סעיף 46.

 

לאחר קליטת כל המידע הספציפי מהמסמכים הרלוונטיים לכל תא משפחתי נוצר חישוב של החזר המס הצפוי.

הגשת הדוחות לפקיד השומה

הדוחות האישיים בצירוף כל המסמכים מוגשים בנפרד עבור כל שנה למשרדי פקיד השומה. שם נבדק כל דוח, מתבצעות הצלבות ומופקת שומה. אם הנתונים תואמים את המידע שקיים ברשות המיסים, מתקבלת שומה זהה.

 

מס הכנסה מעביר את ההחזר ישירות לחשבון הבנק של הלקוח תוך פרק זמן קצר יחסית.

הגשה דוחות באופן אישי או דרך חברות העוסקות בכך, הבדלים ויתרונות

כדי להגיש דוחות אישיים לשנה החולפת או לשש השנים האחרונות יש להכין את כל המסמכים הרלוונטיים. אם מדובר בדוחות פשוטים יחסית המכילים טופסי 106 ומסמכים נורמטיביים נוספים, אפשר למלא את הטפסים באופן נפרד עבור כל שנה על פי ההנחיות באתר של מס הכנסה תוך הפעלת הסימולציה כדי לראות מה יהיה גובה ההחזר.

 

מומלץ להכין שני סטים של מסמכים מכל שנה. מגיעים למשרדי פקיד השומה האזורי, מגישים את התיקים הרלוונטיים, הפקיד מחתים את התיקים בחותמת נתקבל הן בעותק המקורי הנותר אצלם והן בעותק שנותר אצל הלקוח כך הלקוח יודע מתי הוא הגיש את הניירת ויש לו אישור על כך במקרה שהתיק יאבד.

 

אם מדובר בדוחות מתוחכמים יותר הכוללים ניירת רבה הכוללת נושאים ספציפיים כמו מחלת ילד, מילואים, לימודים אוניברסיטאיים וכו', התחשיב הופך למורכב מעט יותר.

 

כדי לא להפסיד כספים עקב הגשה שגויה מתוך חוסר ידע מקצועי, מומלץ לפנות ליועץ מס, רואה חשבון או חברת ייעודיות. לכולם יש ידע עצום בכל נבכי הדוחות והם אלה שיוכלו להגיש דוחות מושלמים לכל שנה בנפרד על פי ההנחיות כדי שסך ההחזר יהיה מקסימלי.

 

הטיפול המקצועי כרוך בתשלום אך בדרך זו ימוצו מלוא הזכויות המגיעות לכל לקוח.

 

אם אתם מחליטים לגשת לחברה חיצונית וודאו שמדובר בגוף אמין שכבר שירת חבר או קרוב משפחה.

טיפים

אזרחים רבים משלמים מס ביתר והם לא יודעים על כך. מומלץ לכל אדם לבצע בדיקת החזר מס שנתי ואם שולם מס ביתר, להגיש דוח אישי. בתחום זה קיימים חוקים רבים שגם משתנים מעת לעת. לכן כדאי להגיש את הדוחות האישיים באמצעות אנשי מקצוע הבקיאים בתחום זה וידאגו לכך שתמצו את מלוא הזכויות ותקבלו את מלוא ההחזר הכספי.

אלעזר קלירס רואה חשבון
אלעזר קלירס
רואה חשבון ויועץ מס קלירס ושות'

מנהל פורום ייעוץ מס ופיננסים באתר

רואה חשבון וכיועץ מס מזה 15 שנה, שבהן הענקתי שירות אישי, מקצועי וישיר למאות לקוחות מרוצים. חבר ועדת המסים, לשכת רואי החשבון. פרטים ומידע נוסף על אלעזר קלירס