financialplan.co.il

החזרי מס לשכירים - כיצד זה עובד?גם שכירים שעובדים תחת תלוש יכולים ליהנות מהחזרי מס. במאמר זה נלמד כיצד


העונה הגדולה של ההחזרים, לקראת סוף השנה הפיננסית (השנה האזרחית) מתקרבת, ועימה הצורך (כן כן, גם של השכיר הפשוט, וגם אם אתם גם ככה מתכוונים להיעזר בשירותיהם של יועצי מס) להבין ניכוי מס מהו, ואיך, מתי ולמה מקבלים החזרי מס.


גביית המיסים משכירים

מס הכנסה הוא מערכת משומנת בכל מדינה, בוודאי בישראל בה מס ההכנסה הוא מקור ההכנסה העיקרי של המדינה. כיוון שכך רשויות המס הרבה יותר טובות בלגבות מס מאשר בלהימנע מגבייתו, גם כאשר אתם נכנסים תחת המטריה הרחבה מאוד של יוצאי דופן- מצבים בהם המחוקק החליט להעניק לכם הטבות מס.

בעיקרון אפשר בהחלט להימנע מכל החזרי מס שהם- על ידי תיאום מס. ההבדל בין החזרי מס לתיאום מס הוא בעיקר בזמן ההתרחשות- תיאום המס נעשה אך ורק בשנה בה התבצע ניכוי מס (כלומר רק באותה שנת המס), ואילו החזרי מס נעשים לאחר תום אותה שנה, בטווח של עד שבע שנים (לאחריהן חל חוק ההתיישנות, וברוב רובם של המקרים לא ניתן לערער על ניכוי מס, גם כשנעשה שלא בצדק).


עילות נפוצות להחזרי מס לשכירים

יועצי מס מחזיקים ברשימה הרבה יותר ארוכה של עילות, אולם כדאי לכם מאוד לבדוק את האפשרות לזכאות של החזרי מס במקרים הבאים:

עבודה שלא לאורך כל השנה- מכל סיבה שהיא. דוגמאות יכולות להיות פיטורין במהלך השנה, יציאה לפנסיה, תאונה, התפטרות, ולמעשה הפסקת/הקטנת נפח העבודה מכל סיבה שהיא. הרעיון הוא שבדרך כלל ניכוי המס לאורך כל השנה נעשה לפי צפי לרווח כפי שנקבע בתחילת השנה, ולכן כל מצב שהקטין את הרווח השנתי (כנ"ל) מביא למצב בו ניכוי מס גבוהה מכפי שמגיע לכם- מכאן הדרך להחזרי מס קצרה בדרך כלל.

"נקודות זכות" שלא חושבו כראוי- הממשלה מעניקה הטבות מס משמעותיות לפי מגוון קריטריונים סוציאואקונומיים או גיאוגרפיים. בן משפחה מדרגת קרבה ראשונה שמוגבל בפעילותו (נכות, עיוורון, דמנציה...), בן זוג שאינו עובד, ילדים לפני גיל 18- כולם מעניקים "נקודות זכות מס הכנסה", ובפועל  מקטינים את שיעור ניכוי המס במקרה שלכם.

מגורים באזורי קידום כלכלי, כמו הצפון, הדרום, עוטף עזה ועוד, מעניקים גם הם נקודות החזר. בכל מקרה שהתנאים הללו השתנו במהלך השנה, או כאשר בתחילת השנה הנתונים לא הוכללו בטפסים למס הכנסה (טופס 101), קרוב לוודאי שמגיעים לכם החזרי מס.

הוצאות מוכרות למס- כגון הוצאות בצורה של תרומה לעמותות מוכרות, הוצאות הנצחה לקרוב משפחה ומגוון מטרות אחרות, זכאיות בדרך כלל להחזרי מס.בכל אחד מן המקרים הללו מומלץ להיעזר בשירותי יועצי מס לעזרה בקבלת החזר מס, למרות שהעלות שלהם בהחלט לא נמוכה, ועומדת בדרך כלל על 15-25% מן הסכום הכללי של החזר המס.

בדרך כלל מדובר בלא מעט בירוקרטיה, ולכן יועצי מס מומחים מהווים נכס חסר תחליף.

זמן הטיפול בבקשה, מרגע הגשת כל המסמכים הרלוונטיים, יכול להיות עד שנה, אולם בכל מקרה אתם זכאים לריבית (פטורה ממס הכנסה...) בשיעור של 4% על זמן הטיפול בבקשה.


 15/09/2011    המאמר עודכן בתאריך 22/09/2013    financialplan.co.il
פורום יועצי מס

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר financialplan.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 financialplan.co.il כל הזכויות שמורות
אתר ייעוץ מס מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום ייעוץ מס
מתעניינים בהחזרי או תיאומי מס? השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם
אנחנו עובדים עם יועצי המס האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!