enter-article החזרי מס לשכירים - כיצד זה עובד? - יועצי מס
יועצי מס » מאמרים וחדשות » החזרי מס לשכירים - כיצד זה עובד?

החזרי מס לשכירים - כיצד זה עובד?


גם שכירים שעובדים תחת תלוש יכולים ליהנות מהחזרי מס. במאמר זה נלמד כיצד


העונה הגדולה של ההחזרים, לקראת סוף השנה הפיננסית (השנה האזרחית) מתקרבת, ועימה הצורך (כן כן, גם של השכיר הפשוט, וגם אם אתם גם ככה מתכוונים להיעזר בשירותיהם של יועצי מס) להבין ניכוי מס מהו, ואיך, מתי ולמה מקבלים החזרי מס.


גביית המיסים משכירים

מס הכנסה הוא מערכת משומנת בכל מדינה, בוודאי בישראל בה מס ההכנסה הוא מקור ההכנסה העיקרי של המדינה. כיוון שכך רשויות המס הרבה יותר טובות בלגבות מס מאשר בלהימנע מגבייתו, גם כאשר אתם נכנסים תחת המטריה הרחבה מאוד של יוצאי דופן- מצבים בהם המחוקק החליט להעניק לכם הטבות מס.

בעיקרון אפשר בהחלט להימנע מכל החזרי מס שהם- על ידי תיאום מס. ההבדל בין החזרי מס לתיאום מס הוא בעיקר בזמן ההתרחשות- תיאום המס נעשה אך ורק בשנה בה התבצע ניכוי מס (כלומר רק באותה שנת המס), ואילו החזרי מס נעשים לאחר תום אותה שנה, בטווח של עד שבע שנים (לאחריהן חל חוק ההתיישנות, וברוב רובם של המקרים לא ניתן לערער על ניכוי מס, גם כשנעשה שלא בצדק).


עילות נפוצות להחזרי מס לשכירים

יועצי מס מחזיקים ברשימה הרבה יותר ארוכה של עילות, אולם כדאי לכם מאוד לבדוק את האפשרות לזכאות של החזרי מס במקרים הבאים:

עבודה שלא לאורך כל השנה- מכל סיבה שהיא. דוגמאות יכולות להיות פיטורין במהלך השנה, יציאה לפנסיה, תאונה, התפטרות, ולמעשה הפסקת/הקטנת נפח העבודה מכל סיבה שהיא. הרעיון הוא שבדרך כלל ניכוי המס לאורך כל השנה נעשה לפי צפי לרווח כפי שנקבע בתחילת השנה, ולכן כל מצב שהקטין את הרווח השנתי (כנ"ל) מביא למצב בו ניכוי מס גבוהה מכפי שמגיע לכם- מכאן הדרך להחזרי מס קצרה בדרך כלל.

"נקודות זכות" שלא חושבו כראוי- הממשלה מעניקה הטבות מס משמעותיות לפי מגוון קריטריונים סוציאואקונומיים או גיאוגרפיים. בן משפחה מדרגת קרבה ראשונה שמוגבל בפעילותו (נכות, עיוורון, דמנציה...), בן זוג שאינו עובד, ילדים לפני גיל 18- כולם מעניקים "נקודות זכות מס הכנסה", ובפועל  מקטינים את שיעור ניכוי המס במקרה שלכם.

מגורים באזורי קידום כלכלי, כמו הצפון, הדרום, עוטף עזה ועוד, מעניקים גם הם נקודות החזר. בכל מקרה שהתנאים הללו השתנו במהלך השנה, או כאשר בתחילת השנה הנתונים לא הוכללו בטפסים למס הכנסה (טופס 101), קרוב לוודאי שמגיעים לכם החזרי מס.

הוצאות מוכרות למס- כגון הוצאות בצורה של תרומה לעמותות מוכרות, הוצאות הנצחה לקרוב משפחה ומגוון מטרות אחרות, זכאיות בדרך כלל להחזרי מס.בכל אחד מן המקרים הללו מומלץ להיעזר בשירותי יועצי מס לעזרה בקבלת החזר מס, למרות שהעלות שלהם בהחלט לא נמוכה, ועומדת בדרך כלל על 15-25% מן הסכום הכללי של החזר המס.

בדרך כלל מדובר בלא מעט בירוקרטיה, ולכן יועצי מס מומחים מהווים נכס חסר תחליף.

זמן הטיפול בבקשה, מרגע הגשת כל המסמכים הרלוונטיים, יכול להיות עד שנה, אולם בכל מקרה אתם זכאים לריבית (פטורה ממס הכנסה...) בשיעור של 4% על זמן הטיפול בבקשה. 

עוד באותו נושא

יועצי מס – איך מבצעים תיאום מס בצורה נכונה

יועצי מס – איך מבצעים תיאום מס בצורה נכונה

יש לנו, כבני אדם, נטייה לא לחשוב על כל התמונה עד שהיא נעשית רלוונטית. רגע לפני השחרור, התחלת תואר, עבודה כפרילנסר מתחילים לקפוץ עלינו כל מני...

לימודי הנהלת חשבונות – כל מה שרציתם לדעת

לימודי הנהלת חשבונות – כל מה שרציתם לדעת

חשבתם ללכת ללמוד הנהלת חשבונות וכל המסלולים בלבלו אתכם? אז החלטנו לעשות לכם סדר בבלאגן. תחום לימודי הנהלת חשבונות הוא תחום רב היבטים...

מיסוי לעצמאים ושכירים – החדשות האחרונות בתחום

מיסוי לעצמאים ושכירים – החדשות האחרונות בתחום

עם ממשלה חדשה ושר אוצר חדש וצעיר עולות התקוות כי ליקויים יתוקנו ועיוותים ייעלמו לכן כדאי להשאר עם היד על הדופק בתחום המיסוי בישראלתפקיד שר...

החלטות המיסוי החדשות – המדריך השלם ברשת באינטרנט

החלטות המיסוי החדשות – המדריך השלם ברשת באינטרנט

תקציב המדינה החדש מביא עימו גזירות בתחומים רבים בחיים אך עם תכנון זהיר וחכם ניתן לעבור גם אותם ולהסתדר עד לתקציב הבא ורגיעה במיסוימידי שנה...

תכנון נכון לקראת סוף שנת המס עוזרת לבעלי עסקים להרוויח כסף וזה תמיד חשוב, בטח כאשר לא תמיד קל להיות בעל עסק בישראל, כל שקל חשוב ואם מגיע לכם...

string(43) "categoryהחזרי מס | תיאומי מס"