enter-article החזרי מס לשכירים - המדריך השלם - יועצי מס
יועצי מס » מאמרים וחדשות » החזרי מס לשכירים - המדריך השלם

החזרי מס לשכירים - המדריך השלם

לפי פקודת מס הכנסה, כל ההכנסות מחושבות לפי שכר שנתי מצטבר. כמו כן, בנוסף לשיטת המיסוי המדורגת, נתונים שונים לגבי העובד (מצב משפחתי, בריאותי, הכנסות נוספות, פעילות כלכלית מעבר למקום ההעסקה העיקרי וכו') מעניקים הקלות מס ו"נקודות זכות".

עם זאת, גביית המס נעשית על בסיס חודשי. לפיכך, לעיתים קרובות מאוד רשויות גביית מס הכנסה גובות סכומים גבוהים ממה שמגיע להן על פי חוק. כדי להתמודד עם בעיה זו, מפעילה רשות המיסים שירות החזרי מס לשכירים.

יופי, אז איך מקבלים את זה?

אליה וקוץ בה. אף על פי שהנסיבות שתיארנו גורמות לכך שעד מ80% מהעובדים במשק משלמים יותר מס ממה שקבוע בחוק, ולפיכך זכאים לקבל החזרי מס לשכירים, בפועל פחות מ20% אכן מקבלים זאת. פקודת מס הכנסה, ה"תנ"ך" לפיו פועל מס הכנסה, הוא מסמך ענק (כ500 עמודים) הכתוב בשפה משפטית שאפילו רואי חשבון ועורכי דין מבינים בקושי רב.

אדם מן הישוב נידון אם כן להתבלבל בקלות בכל החוקים הסבוכים, הכללים, הסעיפים, תתי הסעיפים והסעיפים הקטנים, ובנוסף אליהם אלפי פסקי דין, תקדימים משפטיים והוראות פנימיות של רשויות המס המתעדכנות מעת לעת ובתדירות גבוהה למדי.

הבנת הנקרא וידיעת החוקים היא לא המכשול היחיד בדרכו של הפונה לקבל החזרי מס לשכירים. בנוסף יש להכיר הייטב את התהליכים הבירוקרטיים הדרושים, הדרך הנאותה להגיש את אינסוף הטפסים והזמן הנכון לעשות זאת. חסר של טופס אחד, או אפילו פרט שולי לכאורה בים הניירת הנדרש, עלול לעכב את הטיפול בבקשה בחודשים רבים.

אם בכל זאת הצלחתם להגיש את כלל המידע שהיה עליכם לאסוף, בהחלט יתכן כי טעות קלה בהבנת אחד החוקים תוביל לדחיית הבקשה, או במקרים הקשים יותר גבייה של "חובות מס" שנעלמו עד כה מרשויות המס.

אז בכל זאת, מה עושים?

הדרך הפשוטה והמקובלת לקבל החזרי מס לשכירים היא להגיש את הבקשה דרך משרד רואי חשבון המתמחה בנושא או דרך יועצי מס

למען ההגינות יש לציין כי אין זו הדרך המושלמת להגשת החזרי מס לשכירים: אף שהמשרד ייעץ אילו טפסים יש לאסוף, עבודת האיסוף עדיין מוטלת עליכם, וכך גם כאב הראש שבשליחת כלל הטפסים ישירות למשרד. מרבית המשרדים גובים עמלה גבוהה על כל החזרי מס לשכירים שתצליחו להשיג, כ25% בממוצע.

עם זאת, במקרה זה היתרונות עולים על החסרונות: מרבית המשרדים מבצעים בדיקת זכאות חינם, וגובים את העמלה רק במקרה שאכן קיבלתם החזרי מס לשכירים. הגשה דרך משרד מקצועי מקטינה משמעותית את הסיכון לסחבת וגביית חובות מס כתוצאה מן הבקשה, ולמעשה מדובר כאן במצב בו קשה מאוד להפסיד.

ובכל זאת, מה הסיכוי שאני זכאי לקבל החזרי מס?

כפי שציינו, על פי סטטיסטיקות שונות עד ל80% מהעובדים זכאים לקבל החזרי מס לשכירים. סכום ההחזר הממוצע עומד על כ3000 שקלים, אך שימו לב כי התוצאה מוטית מעט, שכן בקשות קטנות יותר בדרך כלל פשוט לא מוגשות. עם זאת, כיוון שכאמור קשה מאוד להפסיד, ובקשות עבור החזרי מס לשכירים ניתן להגיש עבור ששת השנים האחרונות (מעבר לכך חל חוק התיישנות), בהחלט מומלץ לנסות.

עוד באותו נושא

יועצי מס – איך מבצעים תיאום מס בצורה נכונה

יועצי מס – איך מבצעים תיאום מס בצורה נכונה

יש לנו, כבני אדם, נטייה לא לחשוב על כל התמונה עד שהיא נעשית רלוונטית. רגע לפני השחרור, התחלת תואר, עבודה כפרילנסר מתחילים לקפוץ עלינו כל מני...

לימודי הנהלת חשבונות – כל מה שרציתם לדעת

לימודי הנהלת חשבונות – כל מה שרציתם לדעת

חשבתם ללכת ללמוד הנהלת חשבונות וכל המסלולים בלבלו אתכם? אז החלטנו לעשות לכם סדר בבלאגן. תחום לימודי הנהלת חשבונות הוא תחום רב היבטים...

מיסוי לעצמאים ושכירים – החדשות האחרונות בתחום

מיסוי לעצמאים ושכירים – החדשות האחרונות בתחום

עם ממשלה חדשה ושר אוצר חדש וצעיר עולות התקוות כי ליקויים יתוקנו ועיוותים ייעלמו לכן כדאי להשאר עם היד על הדופק בתחום המיסוי בישראלתפקיד שר...

החלטות המיסוי החדשות – המדריך השלם ברשת באינטרנט

החלטות המיסוי החדשות – המדריך השלם ברשת באינטרנט

תקציב המדינה החדש מביא עימו גזירות בתחומים רבים בחיים אך עם תכנון זהיר וחכם ניתן לעבור גם אותם ולהסתדר עד לתקציב הבא ורגיעה במיסוימידי שנה...

תכנון נכון לקראת סוף שנת המס עוזרת לבעלי עסקים להרוויח כסף וזה תמיד חשוב, בטח כאשר לא תמיד קל להיות בעל עסק בישראל, כל שקל חשוב ואם מגיע לכם...

string(43) "categoryהחזרי מס | תיאומי מס"