financialplan.co.il

החזרי מס לשכירים - המדריך השלם


לפי פקודת מס הכנסה, כל ההכנסות מחושבות לפי שכר שנתי מצטבר. כמו כן, בנוסף לשיטת המיסוי המדורגת, נתונים שונים לגבי העובד (מצב משפחתי, בריאותי, הכנסות נוספות, פעילות כלכלית מעבר למקום ההעסקה העיקרי וכו') מעניקים הקלות מס ו"נקודות זכות".

עם זאת, גביית המס נעשית על בסיס חודשי. לפיכך, לעיתים קרובות מאוד רשויות גביית מס הכנסה גובות סכומים גבוהים ממה שמגיע להן על פי חוק. כדי להתמודד עם בעיה זו, מפעילה רשות המיסים שירות החזרי מס לשכירים.

יופי, אז איך מקבלים את זה?

אליה וקוץ בה. אף על פי שהנסיבות שתיארנו גורמות לכך שעד מ80% מהעובדים במשק משלמים יותר מס ממה שקבוע בחוק, ולפיכך זכאים לקבל החזרי מס לשכירים, בפועל פחות מ20% אכן מקבלים זאת. פקודת מס הכנסה, ה"תנ"ך" לפיו פועל מס הכנסה, הוא מסמך ענק (כ500 עמודים) הכתוב בשפה משפטית שאפילו רואי חשבון ועורכי דין מבינים בקושי רב.

אדם מן הישוב נידון אם כן להתבלבל בקלות בכל החוקים הסבוכים, הכללים, הסעיפים, תתי הסעיפים והסעיפים הקטנים, ובנוסף אליהם אלפי פסקי דין, תקדימים משפטיים והוראות פנימיות של רשויות המס המתעדכנות מעת לעת ובתדירות גבוהה למדי.

הבנת הנקרא וידיעת החוקים היא לא המכשול היחיד בדרכו של הפונה לקבל החזרי מס לשכירים. בנוסף יש להכיר הייטב את התהליכים הבירוקרטיים הדרושים, הדרך הנאותה להגיש את אינסוף הטפסים והזמן הנכון לעשות זאת. חסר של טופס אחד, או אפילו פרט שולי לכאורה בים הניירת הנדרש, עלול לעכב את הטיפול בבקשה בחודשים רבים.

אם בכל זאת הצלחתם להגיש את כלל המידע שהיה עליכם לאסוף, בהחלט יתכן כי טעות קלה בהבנת אחד החוקים תוביל לדחיית הבקשה, או במקרים הקשים יותר גבייה של "חובות מס" שנעלמו עד כה מרשויות המס.

אז בכל זאת, מה עושים?

הדרך הפשוטה והמקובלת לקבל החזרי מס לשכירים היא להגיש את הבקשה דרך משרד רואי חשבון המתמחה בנושא או דרך יועצי מס

למען ההגינות יש לציין כי אין זו הדרך המושלמת להגשת החזרי מס לשכירים: אף שהמשרד ייעץ אילו טפסים יש לאסוף, עבודת האיסוף עדיין מוטלת עליכם, וכך גם כאב הראש שבשליחת כלל הטפסים ישירות למשרד. מרבית המשרדים גובים עמלה גבוהה על כל החזרי מס לשכירים שתצליחו להשיג, כ25% בממוצע.

עם זאת, במקרה זה היתרונות עולים על החסרונות: מרבית המשרדים מבצעים בדיקת זכאות חינם, וגובים את העמלה רק במקרה שאכן קיבלתם החזרי מס לשכירים. הגשה דרך משרד מקצועי מקטינה משמעותית את הסיכון לסחבת וגביית חובות מס כתוצאה מן הבקשה, ולמעשה מדובר כאן במצב בו קשה מאוד להפסיד.

ובכל זאת, מה הסיכוי שאני זכאי לקבל החזרי מס?

כפי שציינו, על פי סטטיסטיקות שונות עד ל80% מהעובדים זכאים לקבל החזרי מס לשכירים. סכום ההחזר הממוצע עומד על כ3000 שקלים, אך שימו לב כי התוצאה מוטית מעט, שכן בקשות קטנות יותר בדרך כלל פשוט לא מוגשות. עם זאת, כיוון שכאמור קשה מאוד להפסיד, ובקשות עבור החזרי מס לשכירים ניתן להגיש עבור ששת השנים האחרונות (מעבר לכך חל חוק התיישנות), בהחלט מומלץ לנסות.01/07/2010    www.financialplan.co.il
פורום יועצי מס

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר financialplan.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 financialplan.co.il כל הזכויות שמורות
אתר ייעוץ מס מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום ייעוץ מס
מתעניינים בהחזרי או תיאומי מס? השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם
אנחנו עובדים עם יועצי המס האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!