financialplan.co.il

פורום יועצי מס

מנהלי הפורום:
רואה חשבון אלעזר קלירס
רואה חשבון אלעזר קלירס
רואה חשבון ויועץ מס מוסמך, בעלים של משרד..
הודעות רלוונטיות מהפורום:
תיק במס הכנסה
27/01/2021 11:12 שלום רב, אנו זוג נשואים, שכירים ומקבלים הכנסות מהשכרת דירה בחו"ל, הדירה רשו
מענה לניהול יומן פגישות
02/03/2021 17:15 מענה לשאלתך הכוללנית במיוחד... קיימים תקנות והוראות ניהול ספרים ובהם יש התי
שכר סופרים
17/01/2021 20:46 מענקי קורונה מתייחסים להכנסות מעסק ובהתאם לדיווח מחזורי מעמ אם הכנסות אלו
סעיף 80 לטופס 1301 למס הכנסה שנת 2020
27/05/2021 09:07 מה נדרש לסכם בסעיף 80  בטופס ? אני מקבל שכר דירה ולא עובר את שיעורי המס ע
כניסה לפורום

עובד שכספי פיצויי הפיטורין שלו או חלקם הופקדו באופן שוטף לביטוח פנסיוני או לקופת גמל אחרת יהיה זכאי לקבלם באופן ישיר מהקופה ובמזומן, בהתאמה להתניות ולמועדים שהוגדרו בחוק / בצווי הרחבה ובתנאי שהזכות לא נשללה ממנו על רקע עילת פיטוריו.

כיצד ניתן למשוך את כספי הפנסיה?

העובד יכול למשוך את כל הכספים, למשוך חלק מהכספים ולהשאיר את היתרה בקופה או להשאיר את הכספים בקופה.
עובד המעוניין למשוך חלק מהפיצויים המגיעים לו בפטור ממס ולייעד את היתרה לרצף פיצויים לא יוכל לעשות זאת. עם זאת, יוכל למשוך חלק מהפיצויים ולשלם בעדם את המס הנדרש ולייעד את היתרה לרצף פיצויים. כמו כן, יוכל למשוך חלק מהפיצויים בפטור ממס ואת היתרה לייעד לרצף קצבה.
חשוב לדעת כי להחלטה בדבר משיכת כספים או השארתם יש השלכות משמעותיות על קצבת הפנסיה החודשית העתידית של העובד, על גובה מס ההכנסה שינוכה מהפיצויים ועל גובה מס ההכנסה שיש לנכות מהקצבה.
עובד אשר זכאי לפיצויי פיטורין ורק חלק מכספי הפיצויים הופקד לקופת הגמל, זכאי לקבל השלמת פיצויים ממעסיקו בגובה החלק היחסי של הפיצויים אשר לא הופקד לקופת הגמל.

מהם הקריטריונים שיש לעמוד בהם על מנת לבצע את משיכת כספי הפנסיה?

עובד שהועסק במקום עבודה החל משנת 2008 ואילך ושמעסיקו הפריש באופן חודשי שוטף לביטוח הפנסיוני שלו, לקרן פיצויים או לקופת גמל את כספי הפיצויים או את חלקם, זכאי לקבל את רכיב הפיצויים בכל מקרה שעבודתו הופסקה (הן בעקבות פיטורין והן אם התפטר מיוזמתו), וזאת, במידה והרקע לפיטורין לא היה חריג (כגון מעילה) ואם קיבל את הסכמת המעסיק למשיכת הכספים.

איך עושים את זה בפועל?

העובד נדרש למלא טופס161א – טופס הודעת עובד בעקבות פרישה מעבודה. בטופס יש לציין אם עבד במקומות עבודה נוספים במקביל לעבודתו אצל המעסיק וגם הנחיות לרשויות המס בנוגע לכספי פיצויי הפיטורין ולמענקי הפרישה בהתאם להחלטה שקיבל הנידון: למשוך את הכספים במזומן, לייעד את כספי הפיצויים לרצף הקצבה, לייעד את כספי פיצויי הפיטורין לרצף זכויות הפיצויים או לשלב בין האפשרויות.
זאת ועוד, לצורך משיכת הכספים, העובד נדרש לגשת אל פקיד השומה באזור מגוריו במטרה לקבל ממנו הנחיות כתובות בנוגע לאופן מיסוי הכספים שברצונו למשוך. ההנחיות מיועדות אל החברה המנהלת את הביטוח הפנסיוני / קופת הגמל.
לאחר מכן, ימסור העובד לחברה המנהלת את הביטוח הפנסיוני / קופת הגמל את ההנחיות ואת יתר המסמכים הרלוונטיים ויצרף את פרטי חשבון הבנק אליו הוא מעוניין שהכספים יועברו.
במקביל, המעסיק נדרש למסור לעובד טופס 161 באמצעותו הוא מדווח לרשויות המס על ניתוק יחסי העבודה בינו לבין העובד. כמו כן, המעסיק יידרש למסור לידי העובד מכתב המיועד לחברה המופקדת על ניהול הביטוח הפנסיוני / קופת הגמל ובו מצוין האם היא רשאית למסור את הכספים לידי העובד, או שמא הוא מעוניין לקבלם חזרה.

מתי משיכה כספי הפנסיה מוגבלת?

כשכספי הפיצויים מופקדים לביטוח הפנסיוני בהתאם לצו הרחבה לביטוח פנסיוני מקיף במשק, המעסיק לא יכול לדרוש את כספו חזרה.
אך במקרים שצו הרחבה זה לא חל עליהם, סעיף 26 לחוק פיצויי פיטורים קובע כי:
  • במידה ונסיבות הפסקת העבודה של העובד מזכות אותו בפיצויים – כספי הפיצויים אשר הופרשו לקופת הגמל לא יוחזרו למעסיק והעובד יהיה זכאי למשוך אותם בכל מקרה.
  • במידה ונסיבות הפסקת העבודה של העובד אינן מזכות אותו בפיצויים, יהיה המעסיק רשאי לקבל את הכספים שהופקדו על ידו לרכיב הפיצויים. עם זאת, אם הסכום מיועד לביטוח קצבה, ולא הוגדר מראש בהסכם קיבוצי או אחר שזכות המעסיק לקבל חזרה את הכסף, המעסיק לא יוכל לדרוש את קבלתו.
 
 

משיכת כספי פנסיה - שאלות פופלאריות של גולשים

משיכת כספי פנסיה ללא מס 35% - תושב יורד
25/11/2014 21:30   |   אור

שלום, יש לי קרן פנסיה. אני מתכננת לרדת מהארץ בזמן הקרוב ולמשוך את כל כספי הפנסיה. ידוע לי על מס של 35% על משיכה לפני הזמן. האם יש באפשרותי לחכות שנה-שנתיים ולהגיע לארץ פעם נוספת לביקור ולהראות שאין לי הכנסות בארץ ולמשוך את הכספים ללא מס? תודה, אור

פטור ממס על משיכת כספי פנסיה
27/11/2016 13:07   |   אילת

אני תושבת ישראל שהחל מחודש יולי האחרון גרה עם משפחתי בהולנד. עד חודש אוגוסט האחרון עבדתי בחברה ישראלית ממנה פוטרתי לאחר 9 שנות עבודה. יש לי קרן פנסיה שהצטברה במהלך השנים שעבדתי בחברה. הבנתי שבמידה ואני רוצה לשחרר את הכסף אני צריכה לשלם עליו 35 אחוז מס הכנסה. רציתי לברר אם בגלל שאני גרה בחו"ל ואגור..עסקים מובילים בתחום משיכת כספי פנסיה

מצטערים, אך לא נמצאו תוצאות מתאימות..
Copyright © 2021 financialplan.co.il כל הזכויות שמורות
אתר ייעוץ מס מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום ייעוץ מס
מתעניינים בייעוץ פנסיוני? השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם
אנחנו עובדים עם יועצי המס האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!